​Proteiny - fitness doplňky stravy

30. července v 20:40

Pokud jste již slyšeli o doplňcích stravy, jistě jste již slyšeli o proteinech či jinak- bílkovinách. Proteiny mají v těle velmi důležitou funkci a tvoří nejen stavební prvek pro svalstvo, dodávají nám energii a tvoří v těle většinu velmi důležitých tkání.

Pokud jste již slyšeli o doplňcích stravy, jistě jste již slyšeli o proteinech či jinak- bílkovinách. Proteiny mají v těle velmi důležitou funkci a tvoří nejen stavební prvek pro svalstvo, dodávají nám energii a tvoří v těle většinu velmi důležitých tkání. Někdy se ale stává, že pokud se rozhodnete věnovat se kulturistice a posilování může Vám začít protein chybět. Poznáte to ať už na ochablosti svalstva či na bolesti kloubů, vždy je ale zapotřebí s tím něco udělat. Proto tu jsou doplňky stravy, které jsou pro některé svalovce dnes již neodmyslitelnou součástí jídelníčku. 

Bílkoviny mohou být dostupné v potravinách, ale ti, kteří potřebují značně větší a nárazovější množství se často obrátí na různé prášky a doplňky, jako například proteinové směsi. Jsou to směsice proteinů, v rozsahu od 50 do 95% podílu bílkoviny. Dělí se na různé skupiny podle toho, na bázi čeho byly vyrobeny. Nejvíce doporučovaná i užívaná je skupina vyrobená při použití syrovátkové bílkoviny. Tato skupina se řadí mezi nejpopulárnější a to díky bezproblémové stravitelnosti a nejširší dostupnosti. Vyrábí se izolací syrovátkové bílkoviny ze syrovátky, která se tvoří během srážení mléka. 

Další skupinou jsou bílkoviny vyrobené na bázi použití Kasein bílkovin. Ta je vlastně pravým opakem syrovátkové bílkoviny. V mléku se totiž během srážení tvoří 2 druhy bílkovin- syrovátkové a Kasein. Kasein bílkovina se neliší od ostatních ničím, kromě toho, že její trávení trvá podstatně déle, a proto je doporučována spíše na noc. Jako další bílkovinu se užívá bílkovinu vyrobenou z vaječné bílkoviny. Ta je ale podstatně méně využitelná, protože ve srovnání s cenou jsou tyto doplňky méně bohaté na bílkoviny, což se míjí s cílem těchto doplňků. V neposlední řadě zde máme beef protein, který, jak už název napovídá, je vytvořen na bázi masové bílkoviny. Proteiny používá řada sportovců a to v různých sportech.